E-post Skriv ut

Sjømat fra hav til marked – oppstartet

Rollespill Arne og LiseJakten etter vertsbedrifter og institusjoner i utlandet er i gang


Nøkkelpersoner fra Mainstream, Nordlaks, Nova Sea, PolarQuality og Høgskolen i Bodø deltok nylig på startsamling som ble avholdt på Høgskolen i Bodø. Apriori Utvikling AS hadde ansvaret for gjennomføringen av samlingen, der deltakerne fikk veiledning om den videre prosessen. Dette bygger på konseptet til Reis og Ryk . Fremover skal deltakerne finne verftsbedrifter eller institusjoner i utlandet som de skal hospitere hos i 14 dager. Til 1. september skal alle deltakerne ha funnet bedrift/institusjon, og de skal da delta på en to-dagers forberedende samling som blir det siste møtet før utreise. Etter utenlandsoppholdet skal det holdes en erfaringssamling. Hospiteringen skal gjennomføres i løpet av september 2010 til april 2010.

Prosjektet er et Europeisk samarbeidsprosjekt med støtte fra EU 7 rammeprogram, Leonardo Da Vinci mobilitetsprogram. Hensikten med prosjektet er å øke deltakernes kunnskap og innsikt om sjømatsektoren i Europa, både for å utvikle egen produksjon og styrke markedsorienteringen til den enkelte bedrift. Det er også et mål å knytte nye kontakter med tanke på å etablere felles forsknings og utviklingsprosjekter mellom vertsbedrifter og institusjoner, og bedrifter og institusjoner i Nordland. Deltakerne skal være ledere og nøkkelpersonell i sjømatbedrifter og kompetanseinstitusjoner i Nordland. Prosjektet bygger på tidligere kontakter og erfaringer med utveksling av nøkkelpersoner i bedrifter.

Samarbeidspartnere i prosjektet er Kunnskapssenteret i Gildeskål, Apriori Utvikling AS og NCE Aquaculture.

Meløy videregående skole, Inndyr deltok også på samlingen da elever fra skolen skal hospitere i to uker i europa gjennom et lignende prosjekt.  

Bilder fra samlingen finnes her 

Publiseringsløsning og webdesign levert av BEDRE reklame as